duminică, 28 iunie 2015

1978



301 – 25 ianuarie 1978 – Bucureşti (George Arion)

Primăvara Baladelor 
- organizată de Consiliul UASCR din Universitatea Bucureşti, inclusă în Cântarea României -
1973: Doru Stănculescu şi Valeriu Sterian
1974: Mircea Vintilă şi Dan Chebac
1975: Evandro Rossetti şi Pro Musica
1976: Adriana Ausch şi Mircea Bodolan
1977: 38 concurenţi din 7 centre universitare
Juriul: condus de Laurenţiu Profeta
Laureaţi: Cristina Benjo, Monica Chifor, Vasile Ioan, Mihai Pocorski, Marius Toader, Gabriela Dobrin, Elena Lepădatu, Eugenia Chioreanu, Romeo Dragomir („Flacăra” - 27 aprilie 1978)

302 – 2 mai 1978 – Bucureşti, Stadionul Republicii, 30.000 spectatori
303 – 3 mai 1978 – Bucureşti, Redacţia revistei „Flacăra”. „A participat şi tov. N. Croitoru, secretar cu propaganda al C.C. Al U.T.C. S-au discutat probleme organizatorice: cooptarea unor noi membri, cei vechi să compună noi cântece.”
304 – 6 mai 1978 – Sucidava, lângă Corabia: Doru Stănculescu, Mircea Vintilă, Adrian Păunescu

Membrii de bază: Mircea Vintilă, Valeriu Sterian, Evandro Rossetti, Nicu Alifantis, Victor Socaciu, Adrian Ivaniţchi, Dan Andrei Aldea, Marcela Saftiuc, Valeriu Penişoară, Sorin Minghiat, Forian Pittiş, Mişu Stan, Song
Membri noi: Virgil Ogăşanu, Monica Chifor, Cetatea, Maria Nagy, Arpad Domokoş, Vasile Şeicaru, Adrian Duţu, Nicolae Moranciu, Laurenţiu Mărgineanu
Toate aceste nume şi-au anunţat participarea pentru noaptea de 3 iunie 1978. Să sperăm că nimic nu le va opri să-şi ţină promisiunea.” („Flacăra – 8 iunie 1978)

305 -
306-307 – 3-3 iunie 1978 – Bucureşti, Palatul Sporturilor şi Culturii, ora 20,00, „O noapte de vară cu tineretul bucureştean”
308 – 4 iunie 1978 – Bucureşti, 9 ore
309 – 11 iunie 1978 – Timişoara, Sala Olimpia, 6 ore
310 – 12 iunie 1978 – Reşiţa, ora 19,30
311 – 19 iunie 1978 – Bucureşti
312 – 20 iunie 1978 – Făget, ora 21,00, 300 spectatori
313-314 – 23-25 iunie 1978 – Costineşti, ora 19,00

Primul festival al muzicii tinere „Cântecele tinereţii”

Juriu: Nicolae Croitoru, Nicolae Dan Fruntelată – redactor-şef la „Scânteia Tineretului”, Cseke Gabor, Stelian Moţiu – redactor-şef la „Viaţa Studenţească” şi „Amfiteatru”, Dinu Marin – secretar U.A.S.C.R., Gigi trif, Nicolae Costin, Sorin Vasilovici – activişti U.T.C., Adrian Păunescu – preşedinte

Menţiuni: Daniel Dumitrescu („Scrisoare de acasă” - versuri Virgil Carianopol), Alexandru Ivanov („Balada corbilor” - versuri George Topârceanu), Grup Folk Moreni („Marşul împotriva morţii” - versuri Adrian Păunescu), Grup Progresiv Folk '74 („Nelinişte” - versuri Dumitru Pricop, muzica Tommy Yankevici)

Laureaţi: Violeta Ciomârtan („Ciobănaşul” - popular şi „Verde crud” - versuri George Bacovia), Ioan şi Eugen Evu („Cântecul lui Iancu” - popular şi „Fragment pentru pace” - versuri Eugen Evu), Grup Folk T („Balada lui Iancu Jianu” - popular), Grup Folk 5 („Tinerii” - maghiar), Grup Folk „Cetatea” („Limba noastră” - versuri Alex Mateevici)

315-316 – 1-2 iulie 1978 – Brăila, Sala Polivalentă, 4.000 spectatori, 7 ore
317 – Vatra Dornei (Gheorghe Amza)
319-320 – 22-23 septembrie 1978 - Galaţi, „Baladele Dunării

„În zilele de 22, 23 şi 24 septembrie, în Sala Sporturilor din Galaţi, s-a desfăşurat concursul de creaţie şi interpretare pentru poezie şi muzică tânără «Baladele Dunării».” („Flacăra” – 5 octombrie 1978)

Au participat: 23 poeţi, 17 folkişti, 21 grupuri folk

Premiile Festivalului „Baladele Dunării”

Poezie: Locul I – Lelia Munteanu; Premiul ziarului „Scânteia Tineretului” - Liliana Ciornei; Premiul special al juriului - Octavian Berindei

Muzică: Marele premiu - „Epsilon” (Iaşi)
Premiul I – solişti folk – Mariana Eremia
Premiul I – grupuri folk – Progresiv ABC (Bucureşti)
Premiul II – Ana Ionescu („Fata de iarbă” şi „Exerciţiu de respiraţie” - versuri Adrian Păunescu)
Premiul II – 2 M.D. (Galaţi) („Cântec pentru pace”)
Premiul III – Poesis (Constanţa)
Premiul III – Gheorghe Constantin („Dorinţa – versuri Mihai Eminescu)
Premiu special pentru originalitate şi tehnică instrumentală – Modus Vivendi (Sibiu)
Premiul special pentru lucrări de influenţă folclorică – Grup Folk Bistriţa („Mioriţa” şi „Cântec bătrânesc”)
Premiul special pentru cea mai bună realizare a cântecului angajat – Grup Folk Moreni („O lume mai bună, o lume mai dreaptă”)
Premiul de popularitate – Viorel Tăutu („Nu mai daţi copiilor pistoale”)
Daniela Găzdaru (16 ani, Brăila)
Monica Chifor (Braşov)
„Cantemir” (Galaţi)
(Cronică de Aurel Gheorghe)

„Semne bune anul are şi pentru iubitorii muzicii tinere” Odată cu Noul An, Cenaclul «Flacăra» al Tineretului Revoluţionar, organizat de C.C. al U.T.C. Şi revista «Flacăra» - cenaclu condus de poetul Adrian Păunescu – intenţionează să-şi reia activitatea obişnuită, permanentă.” („Flacăra” - 21 decembrie 1978)

„Informăm pe cititorii revistei noastre că s-a perfectat contractul unei noi serii de episoade din «Linia maritimă Onedin». În rolul principal va juca Adrian Păunescu care, cu acest prilej, i-a oferit lui Onedin ideea realizării unei emisiuni TV la noi. Onedin a primit antena şi a declarat că îi aparţine.” („Flacăra” - 28 decembrie 1978)

„Un grup de vreo 200 de tineri din mai multe judeţe ale ţării a hotărât să-şi petreacă noaptea Anului Nou prin BTT, fiind oaspeţii braseriei «Intim» din Câmpulung Muscel.[...] Le-a îngăduit formaţia de acolo să se simtă bine ascultând la casetofonul ghidului interpreţi «de-ai lor» şi cântece «de-ale lor»: Mircea Vintilă („Dulce Românie”), Dan Andrei Aldea, Vali Sterian („Vânare de vânt”) etc.”



1977  ⇦           ⇨  1979